پشتیبانی تهویه آماج

هواکش صنعتی رستوران و فست فود، هواکش آشپزخانه


جدیدترین پرفروش ترین ارزان ترین گران ترین

این مقاله راهنمای کامل خرید انواع هواکش صنعتی رستوران یا هواکش فست فود یا هواکش آشپزخانه می باشد... هواکش صنعتی یا تجاری دو نوع کارکرد را برای منزل و محل کار شما به انجام می رسانند. در صورتی که این فن ها کار خود را بخوبی به انجام نرسانند، می تواند باعث مشاهده بخارهای چرب در سطح آشپزخانه گردد.

هواکش رستوران

لزوم خرید هواکش آشپزخانه

هواکش آشپزخانه در یک آشپزخانه تجاری را باید بلا شک به عنوان قلب یک رستوران نامید. این هواکش آشپزخانه، در یک رستوران دارای کارکنان و مدیریت با تجربه می تواند بخوبی امتحان خود را پس دهد.لازم است این نکته در این جا قید شود که نصب هواکش آشپزخانه خوب برای یک آشپزخانه بخصوص در یک رستوران بزرگ و اسم و رسم دار را باید نوعی سرمایه گذاری نامید، نمی توان این کار را نوعی انجام وظیفه و یا حتی هزینه کردن نامید.

هواکش صنعتی آشپزخانه

علت اصلی این جمله ای که ما عنوان داشتیم این است که رستوران باید جایی بهداشتی و عاری از میکروب باشد، و در صورتی که هوای مطلوبی در فضای آشپزخانه منزل رواج نداشته باشد، بدون شک، می تواند محیط رشد مناسبی را برای پرورش میکروب ها و باکتری ها بوجود آورد. اشاره کردن به محیطی که دارای توازن هوایی مناسبی نمی باشد، به عنوان محلی آلوده را نمی توان موضوعی پیچیده معرفی کرد. در این محیط به تعریفی ساده میزان هوایی که توسط فن ها و یا تهویه ها از محیط خارج می نمایند، به اندازه هوایی که همین سیستم ها از بیرون جایگزین آن ها می نمایند، نخواهد بود. زمانی که مقدار هوای کافی از بیرون تامین نگردد، در فضای داخل منزل دچار کمبود هوا خواهد شد. زمانی که سیستم تهویه ای هوای داخلی منزل شما را تهویه می نماید، شما انتظار دارید که این سیستم قادر باشد تا هوایی با کیفیتی بهتر را برای شما به همراه بیاورد، در کنار هوا همیشه انتظار می رود تا این سیستم ها جلوی ایجاد بوهای ناخوش آیند را نیز بگیرند.

هواکش رستوران بر روی فضای رستوران چه تاثیری میگذارد؟

هواکش رستورانی معمولا فضای داخلی یک رستوران مانند هر نوع فضای داخلی دیگری، متشکل از بخش ها و موارد مختلفی خواهد بود. بیاد داشته باشید که هر یک از این بخش ها و موارد دارای وظایف و کارکردهای متفاوتی بوده و این نکته نیز اهمیت دارد که توانایی کار کردن آن ها با یکدیگر و هم چنین هماهنگی میان کارکردهای آن ها می تواند در میزان امنیت کلی و هم چنین موفقیت رستوران تاثیر به سزایی داشته باشد.

نصب هواکش رستوران

نصب یک هواکش رستوران می تواند متغیری منحصر به فرد و بلا جایگزین را به این ترکیب موجود بی افزاید. برای این کار حتما لازم است یک بار دیگر در نوع و ترتیب این چینش ها باز نگری مجددی نموده تا مطمئن گردیم که این تهویه هوای جدید در کجای این سیستم ما جای دارد. در واقع سیستم های تهویه ای که امروزه به عنوان نسل جدیدی از هواکش های رستورانی خود را به بازار معرفی کرده اند، در واقع توازن جدیدی از هوای داخلی را در فضای رستورانی بوجود می آورند. ایجاد توازن هوایی به این معنی است که مقدار هوایی که از محیط به عنوان هوای آلوده خارج می گردد، با مقدار هوای برابری در محیط خانه جایگزین می گردد. در واقع می توانیم نام دیگر این سیستم را یک نوع سیستم HVAC بروز بنامیم.

هواکش رستوران نوع 1

هواکش رستوران نوع 1 برای تامین هوای داخلی رستوران بکار خواهند گرفت.

هواکش رستوران نوع 2

هواکش رستوران نوع 2 نیز به منظور جداسازی انواع هواهای مختلف در محیط (مخصوصا آشپزخانه) به کار گرفته خواهند شد. نام دیگر این نوع فن رستوران یا همان هواکش رستورانی نوع دو، را هوای تازه پلنیم گذارده اند. این دستگاه معمولا در جلوی فن آشپزخانه رستوران ها نصب می گردد. معمولا آن را بصورت جعبه کم عمق و کوچک در قسمت سطح جلویی هود مشاهده می نمایید. اشتباه بزرگی که بیشتر افراد در مواجه با این دستگاه ها مرتکب می گردند، این است که تصور می کنند تامین هوای تازه با آوردن دود و آلودگی های بیرون همراه خواهد بود. این موضوع در حالی است که همگی ما می دانیم این دستگاه در کنار هود بسته شده و وظیفه اصلی هود ما خارج سازی هوای آلوده، گرد و غبار، دود و بخار حاصل از پخت و پز و از این دست از مسائل خواهد بود.در صورتی که این سیستم را در محیط رستوران نداشته باشید، سرویس تهویه هوای متبوع رستوران شما، دائما مجبور خواهد بود تا میزان کمبود هوایی را که هود آشپزخانه شما از محیط خارج یم سازد را جبران نماید.

سیستم تهویه هوای متبوع رستوران

در صورتی که سیستم تهویه هوای متبوع رستوران شما (HVAC) مجبور به افزایش میزان کارکرد خود گردد، در نتیجه میزان مصرف برق شما نیز افزایش خواهد یافت. در صورتی که بهره گیری از یک سیستم هواکش رستورانی می تواند باعث افزایش میزان هوای ورودی گردیده، و در نتیجه این کار دیگر سیستم تهویه هوای متبوع شما مجبور نخواهد بود تا این کمبود را جبران سازد.

از کجا بفهمیم که سیستم تهویه ما خوب کار می کند یا خیر؟

بررسی از روی ظاهر سیستم، می تواند ساده ترین روش برای بررسی این نکته باشد که ایا سیستم تهویه ما خوب کار می کند یا خیر، یا این که هوای فضا را تهویه می نماید یا خیر.  سیستم تهویه یا هواکش رستوران

برای این کار می توانید از فضای محل کار خارج گردیده و درب را باز نمایید تا : • آیا درب از بیرون به خوبی باز می شود؟ • آیا برای باز کردن درب با مشکل روبرو می شوید؟ • آیا زمانی که درب بسته است احساس خفگی در فضای داخلی ایجاد می گردد؟ در صورتی که پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت باشد، در این صورت شما به یک ارزیاب حرفه ای برای بررسی سیستم تهویه خود نیاز خواهید داشت. شما باید به این وضعیت نه تنها به عنوان فرصتی برای یادگیری اطلاعاتی بیشتر جهت بهبود کسب و کار بنگرید، بلکه حتی افراد حرفه ای حاضر در این صنعت نیز که با مالکان رستوران های مختلف نیز همکاری داشته اند، می توانند در این خصوص به شما تجارب خود را انتقال دهند. هواکش رستوران

ما همگی آسیب ها، سردردها، و یا کاهش درآمدهایی را که یک سیستم تهویه هوا (هواکش رستوران) معیوب می تواند به همراه بیاورد را می شناسیم. در صورتی که تاکنون با مشکلی در این خصوص روبرو گردیده اید، می توانید آن را با ما در میان بگذارید. ما می توانیم تنها از روی گفته های شما، تا حدودی حدس بزنیم که مشکل واقعی چیست و این که سیستم تهویه و یا هواکش رستوران کار خود را بخوبی انجام می دهد یا خیر؟

مشکل درب جلویی

در رابطه با مشکل درب جلویی، باز هم مسئله به عدم تهویه مناسب هوا باز خواهد گشت. درصورتی که هوای جایگزین نتواند به خوبی به داخل فضا راه پیدا نماید، در این صورت حتما هود یا همان فن تهویه هوای شما است که مشکل دارد. در رستوران ها بخصوص، در صورتی که هواکش رستوران بخوبی کار نکند، باعث گرفتگی کلی هوای محیطی رستوران گردیدده و مشکل فشردگی هوای داخلی را برای شما به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این نکته، بدون وجود، جریانی در رابطه با تهویه هوا، بخارهای روغنی نیز می توانند مقدار زیادی از فضای محیطی را آلوده نمایند.در کل می توانیم این گونه بیان داریم که تمامی مشکلاتی که در صورت وجود ایرادی در هواکش رستوران ایجاد می گردد می تواند در زیر بدین صورت خلاصه سازی گردد:

علائم خرابی در هواکش رستوران

نشانه هایی دیگر از سیستم هود اجاق آشپزخانه شما که به خوبی کار نکرده و هوای محیط مناسب نمی باشد: • وجود دود سرگردان • تنظیمات کنترل دما می باید بصورتی مداوم تغییر یابد • بوی نامطبوع بیرون وارد فضای داخلی می گردد • نقاط سرد و گرم وجود دارد • مقدار بسیار زیادی گرد و خاک در درون فضا وجود دارد • مقداری آلودگی در اتاق و یا سالن پذیرایی مشاهده می شود • فضای سالن غذا خوری یا آشپزخانه گرم تر از حد معمول خود می باشد. در صورتی که در حال حاضر سرگرم تهیه یک تهویه گر هوای رستوران می باشید، در نظر داشته باشید که این سیستم لازم است تا بدرستی خود را با فضای خاصی ای که در درون آن جای گرفته است را بطور کلی بشناسید. بیاد داشته باشید در فضاها و یا آشپزخانه های کاری، همیشه لازم است تا به حداکثر میزان عملکرد و بازدهی انرژی خود دستیابیم. داشتن یک سیستم تهویه ای که بخوبی کار ننماید می تواند باعث نارضایتی و یا کاهش مشتریان شما گردد. یک فن رستوران نامناسب بزرگ ترین نشانه ای که از خود بروز می دهد، صدای ناهنجار آن می باشد.

هواکش رستورانی معمولا دارای سه خصوصیت می باشند.

- اگزاست فن هستند - هوا را باز می گردانند - و نقش هود را ایفا می نمایند. بیاد داشته باشید حتما لازم است تا هر سه این موارد با یکدیگر و بصورتی هماهنگ عمل نمایند تا هواکش رستورانی بتواند پاسخ گوی نیازهای شما باشد. برای این که متوجه شویم آیا سیستم تهویه هواکش رستوران شما خوب کار می کند یا خیر، حتما لازم است تا عملکرد آن ها آزمایش گردد. هودهایی که در آشپزخانه های تجاری بکار گرفته می شوند، حتما لازم است تا تمامی بخارهای چرب را از محیط جمع آوری کرده، بوهای ناخوش آیند را از بین برده، و یا مواد آلوده کننده را از محیط و هوای داخلی جمع آوری نمایند. در صورتی که هر یک از این موارد در محیط آلوده همچنان وجود داشته باشند، نشان می دهد که فن شما عملکرد خوبی را دارا نمی باشد. این امر می تواند به شدت در اشپزخانه ها آتش زا باشد. در صورتی که سیستم تهویه یک آشپزخانه در یک رستوران خوب کار ننماید، می تواند سبب رشد جلبک ها و یا باکتری ها نیز گردد.

هود صنعتی آشپزخانه

هود آشپزخانه

هودهای درجه 1

دو نوع هود وجود دارد، نوعی از هود ها وجود دارند که وظیفه آن ها خارج کردن بخارهای چرب موجود در آشپزخانه رستوران می باشد، این نوع از هود ها را اصطلاحا هودهای درجه 1 می نامند.

هودهای درجه 2

در صورتی که کارکرد اصلی هود مورد نظر شما، تنها تخلیه بخار و گرمای آشپزخانه باشد، مثلا تخلیه بوی مواد شوینده ظروف، در این صورت این نوع از هود ها را هودهای درجه 2 می نامیم.

شناسایی هود مناسب

در رابطه با هود ها نیز سه پرسش است که می تواند در صورت پاسخ داده شدن، یک هود مناسب شناسایی گردد: 1. میزان بزرگی یک هود باید چه مقدار باشد؟ 2. چه میزان حجم هوایی را می توانید از طریق این دستگاه هود تهویه نمایید؟ 3. و پرسش آخر این که، این هود با میزان عملکرد در تهویه هوای خود می تواند به چه میزان بر روی هوای کلی منزل شما تاثیر گذارد؟  

سیستم هواکش صنعتی رستوران و آشپزخانه اجزا و تجهیزات: – فن مکش ( اگزاست فن ) – فن دمش ( هوای تازه ) – هود – کانال کشی فن مکش – فن های مورد استفاده در اگزاست فن رستورانی به دو دسته کلی تقسیم می شوند: الف- هواکش سانتریفیوژ با پروانه خم به عقب (Backward Curved) ب- فن سانتریفیوژ با پروانه خم به جلو (Forward Curved) در حالت کلی در تجهیزات مورد استفاده در رستورانها هواکش های سانتریفیوژ فوروارد در حجم هوای ثابت و افت فشار یکسان به طور معمول دارای قیمت پائین تری نسبت به فن های دارای پروانه بکوارد هستند. دلیل این مطلب تولید آسان تر و هزینه تولید کمتر است. اما این دستگاه ها (فن های پروانه فوروارد) دارای یک ایراد بسیار بزرگ هستند. فاصله کم بالک های این پروانه در اگزاست فن رستورانی که هوای خروجی از آن آغشته به چربی و دود است، باعث می شود که فاصله بین بالک ها با چربی پر شده و پس از گذشت چند  ماه کارایی فن به صفر نزدیک شود. برای رفع این عیب، پروانه هواکش می بایست ماهانه توسط مواد مخصوص و به وسیله فرد متخصص شستشو شود که این امکان در عموم موارد وجود ندارد. بنابر این، به لحاظ فنی، استفاده از اگزاست فن با پروانه خم به جلو برای سیستم های تهویه رستورانی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، و تنها فن پیشنهادی در این مورد هواکش با پروانه خم به عقب (Backward Curved) است که با وجود قیمت بالاتر، هزینه های جانبی و بعدی بسیار پایین تری دارد. – سوال اصلی دیگری که وجود دارد این است که آیا استفاده از دستگاه های گالوانیزه لبه زنی برای تهویه رستورانی مناسب است؟ در این مورد جنس بدنه و اتصالات، سیستم ها به دو دسته دیگر تقسیم می شوند: الف- گالوانیزه با اتصالات لبه زنی ب- آهنی با اتصالات جوشی پاسخ این سوال بسته به طول عمر رستوران شماست. در صورتی که برنامه ریزی شما کوتاه مدت است، و نهایتاً تا ۳ سال آینده امکان تغییر کاربری دارید، قطعاً دستگاه گالوانیزه لبه زنی پیشنهاد می شود. این دستگاه ها دارای طراحی بسیار ساده و قیمتی پائین تر از دستگاه های جوشی هستند. اما به همان نسبت دارای دوام کمتری نیز هستند. به دلیل اتصالات مکانیکی، بر اثر لرزش و تحرکات اجتناب ناپذیر دستگاه در طولانی مدت، این اتصالات امکان ازهم گسیختگی دارند. بنابر این برای برنامه ریزی طولانی مدت، سیستم آهنی با اتصالات جوشی با وجود قیمت بالاتر ارجحیت بیشتری دارد.

برای اطلاع از قیمت هواکش،اگزاست فن،هواکش صنعتی،فن فشار مثبت،هواکش سانتریفیوژ ،فن فشار قوی میتونید با کارشناسان تهویه آماج تماس بگیرید.